arminpharma
08 بهمن 1401 - 17:28

مشکلات آبخیزداری چهارمحال و بختیاری حل می‌شود

سرپرست مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری گفت: ۴ استان کشور از جمله چهارمحال و بختیاری به عنوان استان پایلوت برای طرح مطالعات آبخیزداری انتخاب شدند و تمام مشکلات این حوزه با سهم ۱۱ هزار میلیارد تومانی استان از اعتبارات حل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرکرد، خسرو کیانی صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری رتبه اول مدیریت را در سطح کشور به دست آورد، گفت: کشور ما جزو ۱۰ کشور حادثه‌خیز جهان و استانمان نیز جزو ۱۰ استان حادثه‌خیز کشور محسوب می‌شود.

سرپرست مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: از ۵۴ حادثه شناخته شده در جهان ۳۴ حادثه در استان ما ثبت شده است که سیل، زلزله، خشکسالی، سرمازدگی، رانش و فرونشست مهمترین حوادث هستند.

وی پیشگیری، آمادگی و پاسخ، بازخوانی و بازتوانی را مراحل کاری ستاد بحران معرفی کرد و افزود: مهمترین مرحله پیشگیری است که مهمترین حوادث را پیش‌بینی، رصد و برنامه‌ریزی می‌کند.

کیانی با بیان اینکه در مرحله مقابله و پاسخ در کشور زبان‌زد هستیم، بیان داشت: انسجام مدیریت استان در حوادث مختلف و همکاری بین‌ بخشی بیانگر این موضوع است، همچنین ۲ طرح کاهش خطر و مدیریت و پاسخ تا پایان سال اجرایی می‌شود که در این طرح‌ها برای ۲۵ حادثه مهم استان برنامه‌ریزی شده است.

خبر خوش در حوزه حل مشکلات آبخیزداری استان

سرپرست مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری خبر خوشی در حوزه حل مشکلات آبخیزداری استان داد و گفت: ۴ استان کشور از جمله چهارمحال و بختیاری به عنوان استان پایلوت برای طرح مطالعات آبخیزداری انتخاب شدند که ۳۵ هزار میلیارد تومان در سطح کشور برای این طرح اعتبار لحاظ شده و سهم استان ما ۱۱ هزار میلیارد تومان است که با این اعتبار تمام مشکلات این حوزه حل می‌شود.

وی به بحران‌های سال گذشته تاکنون اشاره کرد و افزود: موفقیت در مدیریت این بحران‌ها سبب شده که رتبه اول مدیریت بحران در کشور را کسب کنیم و به عنوان استان شاخص معرفی شویم.

سرپرست مدیریت بحران استان به زلزله آذرماه سال گذشته اشاره کرد و افزود: این زلزله با ۷.۵ ریشتر در کوهرنگ ۳ شهرستان را تحت تاثیر قرار داد که استاندار قول داد در فاز اول ۶۹۸ منزل بازسازی و ۷ هزار و ۵۰۰ واحد تعمیر شوند، همچنین یک‌هزار و ۵۰۰ واحد که کامل تخریب نشده بود اما نیاز به بازسازی داشت در فاز دوم تعیین تکلیف شد که برای فاز اول ۶۰۰ میلیارد تومان از طریق تملک دارایی و تسهیلات بلاعوض جذب شد و در اختیار مردم قرار گرفت.

وی با اشاره به به یخ‌زدگی چشمه کوهرنگ و قطع آب شهرکرد و ۶۲ روستا ادامه داد: برای اولین‌بار خط پدافندی در عرض ۹ کیلومتر در کمتر از ۲ ماه راه‌اندازی شد.

کیانی به تنش آبی و گل‌آلود شدن چشمه کوهرنگ اشاره کرد و گفت: در این تنش نیمی از جمعیت استان با مشکل کم‌آبی روبرو شدند که این مشکل نیز با طرح‌های جهادی و پدافندی به صورت استراتژیک حل شد.

سرپرست مدیریت بحران استان بیان داشت: مانورهای ستاد بحران هر سال به صورت نمادین برای نمایش تجهیزات اجرا می‌شد که سال گذشته با ابتکار این دولت به صورت کاربردی در منظریه و شهرک الهیه اجرا و ۹۰ میلیارد تومان در یک ماه از تجهیزات ستاد بحران در منظریه برای کارهای عمرانی استفاده شد.

یک‌هزار و ۵۰۰ میلی‌متر کاهش بارندگی استان جبران نشده است

وی افزود: امسال زمستان پربارشی را شاهد هستیم اما یک‌هزار و ۵۰۰ میلی‌متر کاهش بارندگی از دهه ۷۰ در استان ایجاد شده که هنوز جبران نشده است‌.

کیانی توضیح داد: تعطیلی ادارات و مدارس دستورالعمل خود را دارد که طی ۲ سال گذشته تعداد روزهای تعطیلی استان زیاد بود که این به صلاح نظام آموزشی نیست هرچند که دستورالعمل‌ها از تهران به ما ابلاغ می‌شود.

وی ادامه داد: کم‌کاری در بحران‌ها از سمت دستگاه‌ها وجود ندارد و اگر کوتاهی صورت می‌گیرد به خاطر کمبود تجهیزات و فرسودگی آن‌هاست، مدیریت بحران در تأمین امکانات و تجهیزات دستگاه‌ها نقشی ندارد و ما اگر اعتبارات اجازه دهد کمک می‌کنیم.

کیانی بیان داشت: تجهیز دستگاه‌ها بر عهده دهیاری‌ها و شهرداری‌هاست که اعتبارات خوبی برای تجهیز و نوسازی تجهیزات در سفر ریاست جمهوری جذب شده و به‌روز شدن این دستگاه‌ها را نوید می‌دهیم.

جذب ۷۶۰ میلیارد تومان اعتبار برای بارده 

سرپرست مدیریت بحران استان با بیان اینکه در سیل بارده چهارمحال و بختیاری سه برابر استان تهران اعتبار دریافت کرد، گفت: در مرحله اول ۷۰ میلیارد تومان در ۵۹ پروژه در سه بخش و در مرحله دوم ۱۱۰ میلیارد تومان در ۱۸۸ پروژه از طریق تملک دارایی دریافت شد که البته مرحله دوم بخاطر شرایط جوی هنوز اجرایی نشده است.

وی ادامه داد: روی هم رفته می‌توان گفت حدود ۷۶۰ میلیارد تومان از ابتدای سال تاکنون از طریق تملک دارایی، تسهیلات، کمک بلاعوض و تسهیلات یارانه‌ای دریافت شده است.

کیانی افزود: در حال حاضر مشکل جذب اعتبار نداریم چراکه ۲۱۹ میلیارد تومان تسهیلات ساخت مسکن برای سیل بارده دریافت شده که ۲۰۰ فقره آن مربوط به تسهیلات تخریب بوده اما تاکنون تنها ۳۶ نفر مجوز ساخت گرفته و ۱۲ نفر پرونده تشکیل داده‌اند.

کیانی گفت: متاسفانه مشکل مشارکت داریم و نگران هستیم که بودجه گرفته شده به خزانه برگشت بخورد که البته بخشی از این عدم مشارکت‌ها به دلیل فصل سرماست.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات شهرکرد ساختمان‌های بلند و نداشتن دستگاه آتش‌نشانی مناسب در زمان بحران است که خرید ۲ دستگاه‌ آتش‌نشانی نردبان‌دار از مصوبات سفر ریاست جمهوری بود اما شهرداری علی‌رغم تامین ۵۰ درصد هزینه خرید مساعدتی در این خصوص نکرد.

بهسازی ۳۵ کیلومتر از لوله نفت مارون

کیانی به مشکل نفت سرخون اشاره کرد و گفت: این مشکل از دهه ۶۰ تاکنون وجود دارد که تا به حال سه بار لوله شکسته شده و پیگیری‌ها سبب شده که ۳۵ کیلومتر از مسیر لوله از گندمکار تا رودخانه کارون ۴ بازسازی و بهسازی شود که سال گذشته بیش از پنج کیلومتر آن بازسازی شده است.

وی افزود: طرح پاکسازی چشمه انجام شده است و طرح تهیه آب پایدار کشاورزی و شرب نیز در حال انجام است، همچنین ۲ تا ۳ پروژه خدماتی از جمله ساخت بیمارستان در میانکوه نیز در حال اجرا است.

کیانی ادامه داد: مشکل خشکسالی هنوز مرتفع نشده است و دشت شهرکرد به عنوان هویت مرکز استان لحاظ می‌شود که احیای آن در دستور کار و پیگیری است.

زلزله مراکز خدمات درمانی را تهدید نمی‌کند

وی در پایان گفت: طرح بازسازی ساختمان‌های اداری در دست اجراست که ادارات و دستگاه‌ها موظف به اجرای آن هستند، تمام مراکز درمانی در بحث ایمنی مجهز هستند و خطر زلزله آن‌ها را تهدید نمی‌کند.

پایان پیام/ ۶۸۰۳۶

منبع: فارس
شناسه خبر: 1003151